Skuteczność diagnostyczna została
Gdy pacjentka nie stosowała terapii hormonalnej
w ciągu
3 m-cy przed badaniem.1
100% prawdopodobieństwa, że pacjentka ma endometriozę.1
pacjentka ma bardzo wysokie, bliskie 100% prawdopodobieństwo, że choruje na endometriozę (ponieważ swoistość testu podczas walidacji wyniosła 100% i pozytywna wartość predykcyjna wynosi ok. 100%).
Wynik negatywny -
NPV (negatywna wartość predykcyjna)
85% prawdopodobieństwa, że pacjentka nie ma endometriozy, jeśli powodem wykonania testu była niepłodność.
65% prawdopodobieństwa, że pacjentka nie ma endometriozy, jeśli powodem wykonania testu był ból
w obrębie miednicy mniejszej.
Rozpoznanie cechuje dokładność wyniku opisana jako prawdopodobieństwo prawidłowego wyniku, biorąc pod uwagę częstość występowania choroby. Podczas interpretacji wyników testu należy wziąć pod uwagę stosowanie przez pacjentkę leczenia hormonalnego. Przeanalizowano wpływ stosowania niektórych terapii hormonalnych w ciągu trzech miesięcy przed pobraniem krwi na działanie testu EndomKIT. Dane dotyczące skuteczności diagnostycznej przedstawiono w powyższej tabeli oraz w instrukcji użycia.
Badania rozwojowe i ocena działania EndomKIT
u pacjentek,
które nie były leczone hormonalnie w ciągu trzech miesięcy przed badaniem
Test EndomKIT podczas walidacyjnych badań klinicznych wykazał swoistość na poziomie 100% i czułość na poziomie 46,2%. Dokładność pozytywnego lub negatywnego wyniku diagnostycznego zależy od częstości występowania choroby.
Dokładność pozytywnego lub negatywnego wyniku diagnostycznego zależy od oszacowanej częstości występowania choroby.
W celu ułatwienia interpretacji wyniku badania, wzięto pod uwagę następujące wartości rozpowszechnienia choroby: 50% dla pacjentek z przewlekłym bólem w obrębie miednicy i 24% dla pacjentek z niepłodnością. Dokładność wyniku opisywana jest jako dodatnia wartość predykcyjna (prawdopodobieństwo, że pozytywny wynik testu będzie prawidłowy) lub ujemna wartość predykcyjna (prawdopodobieństwo, że negatywny wynik testu będzie prawidłowy).
W przypadku pozytywnego wyniku testu, jeśli powodem wykonania testu był przewlekły ból w obrębie miednicy, pacjentka ma około 100% prawdopodobieństwa, że choruje na endometriozę. Jeśli powodem wykonania testu była niepłodność, pacjentka ma około 100% prawdopodobieństwa, że choruje na endometriozę.
W przypadku negatywnego wyniku testu, jeśli powodem wykonania testu był przewlekły ból w obrębie miednicy, pacjentka ma około 65% prawdopodobieństwa, że nie ma endometriozy.
Jeśli powodem wykonania testu jest niepłodność, pacjentka ma około 85,5% prawdopodobieństwa, że nie ma endometriozy.
Ocena działania EndomKIT u pacjentek,
które były leczone hormonalnie w ciągu trzech miesięcy przed badaniem
Algorytm poddano dalszej walidacji z użyciem próbek z biobanku w skład których wchodziło 97 próbek z potwierdzonymi przypadkami endometriozy i 49 próbek stanowiących kontrolę, z endometriozą potwierdzoną lub wykluczoną laparoskopowo i histopatologicznie, które były pobrane od kobiet stosujących leczenie hormonalne w ciągu trzech miesięcy przed pobraniem krwi, w tym złożone doustne środki antykoncepcyjne, tabletki zawierające tylko progestagen, wkładki domaciczne